KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Ebelik Bölümü

EBELER GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI-13.05.2019

Fakültemiz Ebelik Bölümü tarafından 21-28 Nisan Ulusal Ebeler Haftası, 05 Mayıs Dünya Ebeler Günü kapsamında 29/04/2019 tarihinde KSÜ SUAH Konferans salonunda kutlandı. Program Fakültemiz yönetimi ve görev yapan öğretim elemanlarının yanı sıra, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü Yöneticileri, Tıp Fakültesi Yönetimi ve hocaları, KSÜ Tıp Fakültesi Bakım Hizmetleri Müdürlüğü, Hastane Müdürlüğü ve hastanede çalışan ebe ve hemşireler, Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Ek Hizmet Binasında görev yapan ebeler, Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan ebeler, çevre illerde görev yapan ebeler ile tüm Ebelik Bölümü öğrencileri katılmıştır.

Konferans Ebelik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Eylem TOKER ve Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Deniz TUNCEL’in açılış konuşmalarının ardından, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı ve Anadolu Ebeler Derneği Başkan Yardımcısı Prof Dr. Fatma Deniz Sayıner’in konuşması ile devam etmiştir. Ebelik Mesleğinin tanımı, önemi, tarihi, yasal durumu ve doğum olayının içindeki yeri ve dolayısı ile toplumdaki önemini vurgulayan konuşmacı Prof Dr. Fatma Deniz Sayıner Ebeler Günü kutlama mesajı ile konuşmasını tamamlamıştır. Konuşması büyük beğeni alan konuşmacımız öğrenciler ve katılımcılar tarafından yöneltilen soruları yanıtlamıştır. Konuşmanın sonunda Prof Dr. Fatma Deniz Sayıner’e Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Tuncel tarafından Plaket takdimi, Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Selma Ateş tarafından ise Teşekkür Belgesi takdimi yapılmıştır. Bunun yanı sıra Kahramanmaraş’a özgü bir sandık ta hediye edilmiştir.

Ardından dönem içi klinik uygulamalarda başarı gösteren ve kurumlardan teşekkür yazısı alan öğrencilere “Teşekkür Belgeleri” İl Sağlık Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Ümran ÇEVİK ve İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Ağız Diş Sağlığı Birimi’nde Diş Hekimi Berna GÖÇEBE tarafından verilmiştir. Ebeler Günü dolayısı ile KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bakım Hizmetleri Müdürü Feray ONUŞ ile Kadın Doğum Servisi Sorumlusu Fatma PEKTAR ve Doğumhane Sorumlusu Ebe Gül TUZ DOĞANER tarafından Ebeler Günü dolayısı ile Ebelik bölüm Başkanı Dr.Öğr.Üyesi Eylem TOKER’e çiçek takdiminde bulunmuşlardır. Bölüm Başkanı Toker, sahnede Ebelik Bölümü adına sahada ebe eğitiminde destek veren tüm kurumlara, yöneticilerine özellikle ebe ve hemşirelere teşekkür etmiştir.

Son olarak Ebelik Bölümü öğrencilerinin de yer aldığı müzik dinletisi yapılmıştır. Kapanış için öğrencilerin ebeliğe vurgu yapan “Herkes Duysun Biz Ebeler Burdayız” şarkı sözleri eşliğinde salonda tüm ebelik öğrencilerinin bu vurgulu sözleri bağırarak söylemesi, Uluslararası Ebeler Federasyonu (ICM) 2019 yılı teması olan “Ebeler: Kadın Haklarının Savunucularıdır” temasının sahnede açılması ve balon gönderilmesi ile günün anlam ve önemine uygun bir kapanış yapılmıştır.

Konferansın ardından Fakültemiz Ebelik Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan sergi standı ziyaret edilmiş, katılımcılara konferansa “Katılım Belgeleri” verilmiştir.